Paraszat Naso


NASO.png

Parasza: Naso – Bemidbar/Lb 4, 21 – 7, 89

Haftara: Szoftim/Sdz 13, 2 – 25.

Kontynuując spis ludności z poprzedniej parszy, zliczeni są wszyscy Lewici w wieku od 30 do 50 lat, którzy będą pracować przy przenoszeniu Miszkanu – 8 580 osób, w tym: 2 750 z klanu Kehata, 2 630 z klanu Gerszona i 3 200 z klanu Merariego.

Żydzi są pouczeni o tym, jak dbać o duchową czystość obozu – osoby, które weszły w tymczasowy stan nieczystości duchowej muszą pozostać poza obozem, aż do oczyszczenia.

Mosze ma nauczyć naród, że jeśli ktoś wyrządził krzywdę swojemu bliźniemu, przez co naruszył swą relację z Bogiem, to, gdy ruszy go sumienie, ma przyznać się do winy i zadość uczynić poszkodowanemu – w przypadku uszkodzenia mienia jest to jego wartość podstawowa plus 1/5. Jeśli poszkodowany zmarł, odszkodowanie powinno trafić do jego krewnych.

Haszem naucza Moszego praw związanych z sota – kobietą oskarżoną o zdradę małżeńską. Kobieta taka miała przejść skomplikowany rytuał, który albo udowodnił jej niewinność, albo potwierdził podejrzenia.

Następnie przedstawione są prawa dla nazira (osoby, która dobrowolnie narzuca sobie ślub dla Haszem). Nazir ma niespożywać wina, ani wszelkich produktów z winogron, pozwolić by włosy rosły bez podcinania, a także dbać, aby nie wejść w kontakt z martwym ciałem – nawet z najbliższej rodziny.

Aharon i jego synowie otrzymują micwę błogosławienia narodu Israela następującymi słowami:

יְבָרֶכְךָ ה׳ וְיִשְׁמְרֶךָ. יָאֵר ה׳ פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ. יִשָּׂא ה׳ פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם.

„Niech błogosławi cię Bóg i strzeże. Niech rozjaśni Bóg Swoje Oblicze nad tobą i zmiłuje się nad tobą. Niech podniesie Bóg Swoje Oblicze ku tobie i obdarzy cię pokojem.”

Gdy Mosze ukończył przygotowywanie Miszkanu oraz wszystkich jego naczyń i świętych przedmiotów, przywódcy każdego z plemion Israela przynoszą dary na inaugurację. Wszystkie dary są identyczne, lecz każdy z przywódców składa je w innym dniu, a Tora przedstawia każdego z osobna.

Gdy Mosze wszedł do Miszkanu, uszłyszał głos Haszem dobywający się spomiędzy skrzydeł cherubów umieszczonych na Arce Przymierza.

Paraszat Naso
Przewiń do góry