Haftarat Chol ha-Moed Sukot

 


haftarat szabat chol hamoed sukot (1).png

 

Jechezkel | Ez 38, 18 – 39, 16 

W Szabat chol hamoed Sukot (czyli wypadający w dni środkowe siedmiodniowego święta) czyta się haftarę z proroctw Jechezkela. Tekst ten opisuje wojnę Goga i Magoga, która zgodnie z Tradycją ma nastąpić przed nastaniem czasów mesjańskich.  

Mędrcy nauczali, że ta apokaliptyczna bitwa nastąpi w miesiącu tiszrej, w którym obchodzimy święto Sukot – to właśnie dlatego czytamy o niej w ten Szabat. 

Prorok zapowiada, że gdy wszyscy Żydzi osiedlą się w swojej Ziemi, powstanie koalicja narodów pod wodzą Goga – władcy kraju Magog – aby zaatakować naród Israela. Walki poruszą cały region, ale Bóg zainterweniuje i sprawi, że atakujących dotknie właściwa kara. W tych dniach potężne trzęsienie ziemi dotknie cały region, a wszystkie żywe istoty zadrżą przed mocą Boga.  

Jechezkel opisuje, jak z boskiego rozkazu siły natury obrócą się przeciwko Gogowi i jego armiom – z nieba zacznie na nich padać potężny grad, ulewy, ogień i siarka. Spowoduje to takie zamieszanie pośród nich, że zaczną atakować siebie nawzajem. 

Te dramatyczne wydarzenia wywrą tak silne wrażenie na wszystkich, że nastąpi powszechne rozpoznanie mocy Haszem i przyjęcie Jego rządów. Bóg nakazuje prorokowi, aby ostrzegł Goga, że czeka go sąd boski i surowa kara. Naród Israela będzie używał broni jego armii jako rozpałki i przez siedem miesięcy będą grzebać ciała poległych w walkach wrogów. Miejsce ich grobu nazywane będzie “doliną tłumów Goga”. 

Sukot w naszej Tradycji widziane jest jako czas odkupienia i wybawienia. To dlatego czas bitwy z mitycznym wrogiem narodu ma się odbyć właśnie w tym czasie. Poprzez duchową walkę i ogrom trudności (tzw. “bóle porodowe Mesjasza”) – lecz z pomocą Boga – mamy doczekać nadejścia Mesjasza. 

 

 

Haftarat Chol ha-Moed Sukot
Przewiń do góry