Szabatowe Zakończenie Roku Szkolnego 2019/2020 | 5780

Gdyby to było typowy rok, spotkalibyśmy się zapewne w Warszawie na uroczystości, po której poszlibyśmy do ZOO, muzeum, lub na jakąś wystawę. Niestety, w tym roku wszystko musimy organizować jedynie poprzez wirtualne spotkania.

Zasiedliśmy zatem przed naszymi komputerami, aby po raz ostatni w tym roku szkolnym przywitać razem Szabat oraz podsumować kolejny rok nauki w e-Szkole.

Większość piątkowego spotkania przebiegała podobnie do innych wirtualnych Szabacików. Pan Sławek poprowadził nas w śpiewaniu Lecha Dodi, a pani Joanna zapaliła dla nas świece. Pan Chaim powiedział kidusz, a pani Abigail razem z panią Elą, Zosią i Julią powiedziały błogosławieństwo nad chałkami. Nie były to zresztą jedyne chałki przygotowane na to spotkanie: zarówno pani Beata, jak i pani Dorota miały swoje wypieki gotowe na Szabat.

Naszą gościnią była pani Helise Lieberman, która od podstaw stworzyła Szkoły Lauder – Morasha prawie trzy dekady temu. Od wielu lat zajmuje się ona budowaniem edukacji żydowskiej i dbaniem o dziedzictwo żydowskie w Polsce. Obecnie pani Helise pracuje w Centrum Taubego w Warszawie. W czasie naszego spotkania pani Helise powiedziała dwar Torę w oparciu o cytat z Pirke Awot (“Sentencji Ojców”). Bardzo dziękujemy za bycie z nami!

W czasie naszych wirtualnych spotkań nigdy nie może zabraknąć zabaw i gier. Pani Ania przygotowała dla nas rebusy, a pan Chaim swoję wersję quizu “Jaka to melodia?” Wcale nie było łatwo zgadnąć tytuły piosenek po zaledwie krótkim fragmencie melodii!

Dzięki panu Sławkowi mogliśmy odwiedzić polskie synagogi, aby dowiedzieć się o symbolice malunków przedstawiających różne ptaki: bociana połykającego żmiję, pawia, koguta, lub inne ptaki.

Pod koniec spotkania nadszedł czas na pożegnania. Państwo Baruch i Dorota Ciesielscy podziękowali wszystkim za cały rok pracy, nauki i oddania e-Szkole. Podsumowali rok wydarzeń i skomentowali trudną sytuację wywołaną przez pandemię wirusa Covid-19. Wszyscy pożegnaliśmy się i życzyliśmy sobie udanych wakacji.

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

Szabatowe Zakończenie Roku Szkolnego 2019/2020 | 5780
Przewiń do góry