Wspólne Zapalanie Siódmej Świeczki Chanukowej

Grudzień 2019

Chanuka to bardzo radosne święto – przez osiem dni mamy micwę (przykazanie) zapalania świeczek – każdego dnia o jedną więcej. Ósmego dnia zapalamy wszystkie osiem (oraz pomocnika) lampek na naszych chanukowych świecznikach. W ten sposób upamiętniamy wielke cuda, jakich Haszem dokonał dla naszych Przodków w dawnych czasach. Pamiętamy szczególnie o wydarzeniach z czasów panowania Greków na terenach Erec Israel. Żydzi zbuntowali się wobec praw ograniczających ich wolność religijną, walcząc zarówno o niepodległość swego kraju, jak i pełne prawo do przestrzegania tradycji judaizmu. Partyzanci pod wodzą Jehudy Machabeusza nie tylko odbili Świątynię w Jerozolimie, ale doprowadzili do odzyskania niepodległości Judy.

 

 

Gdy próbowano odnowić kult świątynny i zadbać, aby święte światło zawsze paliło się w Menorze, okazało się, że ostał się tylko jeden mały dzbanuszek z nietkniętą pieczęcią Arcykapłana. Lecz stał się cud: oliwa, której powinno było starczyć zaledwie na jeden dzień, paliła się aż przez osiem dni – do momentu, gdy udało się wyprodukować nowy zapas czystej oliwy.

Uczniowie i nauczycie e-Szkoły Lauder Polska mieszkają w różnych zakątkach Polski – a nawet poza jej granicami. Naszą tradycją jest, aby spotkać się w czasie święta Chanuki, aby wspólnie zapalić świeczki chanukowe.

W czasie naszego spotkania mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę dzięki panu Chaimowi Kobylińskiemu, nauczycielowi kultury żydowskiej, który przygotował dla nas quiz, a my zbieraliśmy wirtualny “gelt” za poprawne odpowiedzi.

Później nadszedł czas zapalania. Poprowadzeni przez pana Barucha Ciesielskiego wypowiedzieliśmy błogosławieństwa i zapaliliśmy swoje chanukije. Cudownie było obserwować zwiększające się światło na naszych monitorach!

Po zapaleniu świeczek chanukowych odczytaliśmy tekst Hanerot Halalu po hebrajsku i polsku, aby przypomnieć sobie, jaki jest cel ich zapalania. A później zaśpiewaliśmy tradycyjny hymn Maoz Cur.

Dziękujemy wszystkim, którym udało się do nas dołączyć.

Chag Chanuka Sameach – Radosnej Chanuki!

Wspólne Zapalanie Siódmej Świeczki Chanukowej
Przewiń do góry