Wirtualne Przywitanie Szabatu

Marzec 2020

W związku z działaniami chroniącymi przed rozpowszechnianiem się wirusa covid-19 wszyscy uczniowie w Polsce kontynuują swą edukację w domu. Razem ze społecznością Zespołu Szkół Lauder-Morasha spotkaliśmy się na platformie ZOOM w piątkowe przedpołudnie, aby razem przywitać nadchodzący Szabat.

W Szkole Lauder-Morasha takie spotkania szabatowe to długa tradycja. Zawsze w czasie piątkowych śniadań nauczyciel/ka kultury żydowskiej prowadzi krótkie zajęcia, w czasie których opowiada się o parszy danego tygodnia lub nadchodzących świętach, śpiewa się piosenki oraz błogosławi się sok winogronowy (kidusz) i chałki.

W naszej e-Szkole nigdy nie mieliśmy okazji (poza Szabatonami) wspólnie przygotować się na nadejście Królowej Szabat. W najbliższym czasie będziemy przebywać w domach i jest to świetna okazja, aby razem pobyć przed Szabatem.

 

 

W czasie zajęć śpiewaliśmy piosenki dzięki wsparciu pani Hani (obecnej nauczycielki kultury żydowskiej w ZSLM) – Szabat Szalom, Iwdu et Haszem besimcha, Szalom alejchem, Dawid Melech Israel czy Od jawo szalom alejnu. Pani Ania (nauczycielka KŻ) zapaliła dla nas świece szabatowe, a Pan Chaim (nauczyciel KŻ) powiedział kidusz nad sokiem. Był czas na umycie rąk (co jest bardzo ważne!), aby przygotować się tym do błogosławienia upieczonych przez Panią Dorotę (dyrektor e-Szkoły) chałek, co zrobił Pan Baruch (drugi dyrektor e-Szkoły).

Pani Joanna (nauczycielka KŻ) opowiedziała o kluczowych ideach w parszach wajakhel i pekudej. Wspomniała o tym, jak po wezwaniu Mojżesza, aby przynosić dary dla Miszkanu Boga, Żydzi przynosili tak wiele, że prorok musiał ich powstrzymać. My również możemy obdarować innych tym, co posiadamy – również talentami i szczególnymi umiejętnościami.

Nie zabrakło także odrobiny hazardu – pani Ania poprowadziła nas (z ogromną pomocą córeczki Hani) w loterii Hebrolotka! Wytypowanie wygrywających liter nie było proste, ale “trójkę” trafiła pani Hania.

Pan Chaim zadbał także o nasz rozwój naukowy – przeprowadził dla nas doświadczenie z użyciem świec. Mogliśmy się dowiedzieć o chemicznych procesach zachodzącym w tej sytuacji oraz jak ciśnienie zmienia się i wywołuje zasysanie płynu do szklanki.

Spotkanie zakończyliśmy piosenką i gromkimi życzeniami: “Szabat Szalom!”

Wirtualne Przywitanie Szabatu
Przewiń do góry