Szabaton e-Szkoły Laudera Łódź 2019-5779: Sobota

Marzec 2019

Szabatowy Poranek: modlitwy, zabawy i nauka!

W dzień Szabatu z rana dorośli mogli uczestniczyć w modlitwach, a dzieci i młodzież w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach. Najmłodsi wysłuchali modlitw śpiewanych przez Rabecyn Batję Zaretsky, a następnie przypomnieli sobie o historii Jecijat Micrajim (Wyjściu z Egiptu) dzięki zajęciom z Miriam Syngier.

Najstarsi zaangażowali się w dyskusję o idei wolności, wolnej woli oraz samowoli wraz Joanną Machel (nauczycielką kultury żydowskiej w e-Szkole), aby rozpocząć tym duchowe przygotowania do święta nazywanego w naszej tradycji Zman Cherutejnu, czyli Czasem Naszej Wolności.

Obiad Szabatowy i spacer po Łodzi

W czasie obiadu Szabatowego, który miał miejsce w budynku Gminy Żydowskiej, usłyszeliśmy dwar torę, śpiewaliśmy zmirot i napełnialiśmy brzuchy pysznym jedzeniem.

Była to także świetna okazja, aby usłyszeć o kilku programach edukacyjnych dla młodzieży i dorosłych.

  • Nasza absolwentka, Karolina, przybliżyła program Naale, dzięki któremu przez trzy lata uczyła się w szkole średniej w Izraelu. Program ten spotkał się z wielkim zainteresowaniem i posypała się lawina pytań. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej, kliknijcie tutaj!

  • Kolejną fantastyczną propozycję edukacyjną przedstawił p. Baruch Ciesielski. Tym razem – dla młodych dorosłych. JAcademy to 10-miesięczny program, w którym studenci zdobywają różnorodne umiejętności życiowe i osobiste połączone z niesamowitymi stażami w Jerozolimie, Londynie i Berlinie. Większość nauki odbywa się w Berlinie, ale uczestnicy mieszkają także przez 2 miesiące w Izraelu i 1 miesiąc w Londynie. Proces składania wniosków jest otwarty dla klasy 2020, do której zostanie przyjęte maksymalnie 22 osoby. Program jest płatny, lecz oferowane są stypendia, które pokrywają prawie wszystkie koszty. Dowiedzcie się więcej klikając tutaj! Rok akademicki rozpoczyna się w połowie sierpnia, a kończy w połowie czerwca.

  • Pani Joanna Machel zachęciła absolwentów, aby skorzystali ze wspaniałego wyjazdu Taglit Birthright, dzięki któremu młodzi Żydzi mogą poznać Izrael na wyjątkowej wycieczce. Jeżeli chcecie skorzystać lub dowiedzieć się więcej, kliknijcie tutaj!

  • Dla wszystkich dorosłych – bez względu na wiek, p. Joanna opowiedziała jeszcze o jednym miejscu, gdzie można pogłębić swą wiedzę z judaizmu: Pardes Institute of Jewish Studies, w którym ona sama studiowała przez trzy lata. Studiowanie w Pardesie to okazja, aby zrobić sobie rok przerwy dla Tory i judaizmu!

Zaraz po obiedzie i modlitwie popołudniowej, większość uczestników Szabatonu udała się z przewodniczką – p. Wicepolską na spacer po żydowskich zabytkach Łodzi. Zobaczyliśmy, między innymi, jedyną ocalałą synagogę zbudowaną przez Wilhelma Reichera.

 

 

Seuda Szliszi i Hawdala

Choć zapewne nikt nie odczuwał głodu po obfitym obiedzie, tradycyjnie spotkaliśmy się na kolejny: Seuda Szliszi. Po jej zakończeniu oraz wieczornej modlitwie, mogliśmy się spotkać w hotelu na programie wieczornym. Wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekali na wręczanie dyplomów i nagród!

Program wieczorny rozpoczęliśmy od wspólnej hawdali, którą poprowadził Chaim Kobyliński (nauczyciel kultury żydowskiej).

 

 

Wielka Gala Laudera, czyli radość z sukcesów I semestru!

Z wielką radością zebraliśmy nauczycieli e-Szkoły, którym udało się przybyć na Szabaton. To oni wręczali dyplomy i nagrody za uczestnictwo w zajęciach w I semestrze. Rodzice z dumą oglądali (i fotografowali) swoje pociechy, a wszyscy zgromadzeni gromkimi brawami nagradzali wysiłki każdego ucznia.

Oprócz dyplomu, każdy z uczniów otrzymał pamiątkowe prezenty: plecak z logo Fundacji i okazyjnym napisem, zakładki i notesy przypominające wyglądem paszporty Państwa Israela.

Upominki dla gości

Wśród naszych dzieci i młodzieży byli nie tylko uczniowie i uczennice e-Szkoły, ale także ich młodsze rodzeństwo oraz pociechy nauczycieli i rabinów uczestniczących w Szabatonie. Oni także otrzymali pamiątkowe drobiazgi.

Doceniamy naszych wspaniałych nauczycieli!

E-Szkoła Laudera nie zapomniała o swoich wspaniałych nauczycielach – każdy otrzymał plecaczek z logo Fundacji oraz dodatkowy prezent. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ich wysiłek i oddanie! Cieszymy się, że tak wielu z nich udało się dotrzeć do Łodzi!

 

 

Moce Szabat (wieczór po Szabacie) to oczywiście czas na pamiątkowe zdjęcia. W różnych zgrupowaniach – samych uczniów, uczniów z nauczycielami, wszystkich uczestników, bądź uczniów z plecaczkami – na pewno nie zapomnimy tego Szabatonu!

Radości ciąg dalszy: kręgle!

Wręczanie dyplomów i nagród to nie koniec sobotnich rozrywek! Po Gali Laudera nadszedł długo wyczekiwanych wypad na kręgle do Manufaktury. Zarówno młodsi, jak i starsi, z radością oddawali się zabawie. Ci, którzy akurat nie brali udziału w rozrywkach mogli kontynuować rozmowy z długo niewidzianymi przyjaciółmi.

Szabaton e-Szkoły Laudera Łódź 2019-5779: Sobota
Przewiń do góry