Szabaton e-Szkoły Laudera Łódź 2019-5779: Piątek

Marzec 2019

Najważniejsze wydarzenie roku szkolnego za nami!

Goście z bliska i daleka

102 osoby z 9 miast z całej Polski (a nawet Berlina!) przyjechały, aby przez trzy dni cieszyć się swoją obecnością, Szabatem i judaizmem.

Siedem lat temu po raz pierwszy spotkaliśmy się w Łodzi – na pierwszym Szabatonie. Później spotykaliśmy się w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, by znowu zawitać do tego pięknego miasta.

 

 

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi oraz jej rabin – Dawid Szychowski, byli wspaniałymi gospodarzami.

Modlitwy czas zacząć!

Zaczęliśmy od modlitwy popołudniowej (Mincha) we wspaniałych wnętrzach Domu Towarzystwa Kredytowego. Po zapaleniu świec szabatowych zgromadzeni mogli wysłuchać dwar tory Rabecyn Batji Zaretsky.

 

 

Kolacja szabatowa wśród rodziny i przyjaciół

Podczas kolacji szabatowej mogliśmy wysłuchać więcej diwrej tora, a także uczestniczyć z zabawnym konkursie wiedzy o judaizmie i e-Szkole Laudera przygotowanym przez Miriam Syngier i jej dzieci (na co dzień uczniów e-Szkoły, oczywiście). W kolacji szabatowej wzięło udział około 120 osób – do naszej rodziny e-Szkoły dołączyli żydowscy mieszkańcy Łodzi, a także reprezentująca Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie – p. Karolina Szykier-Koszucka z rodziną. Dodatkowo, do naszego grona dołączyły absolwentki e-Szkoły Laudera: Shirel, Iwona i Karolina.

Nie da się ukryć, że szczególną radość sprawiało spotkanie ze znajomymi i przyjaciółmi – uścisków, okrzyków powitania i wymiany radosnych wieści nie było końca.

Oneg Szabat i wspominki

Po kolacji szabatowej chętni mogli usłyszeć opowieść początkach Funadcji Laudera. Krzysztof Korzonkowski przypomniał o początkach rodziny Lauderów, a także o powodach, dla których Ronald S. Lauder postanowił założyć Fundację. Opowieść wywołała falę wspomnień o pierwszych latach działalności Fundacji, o pierwszych obozach, klubach i wykładach. Rozmowy trwały do późnej nocy, ale uczestnicy wspomagali się słodkimi wypiekami i owocami. Czas udać się na spoczynek!

Szabaton e-Szkoły Laudera Łódź 2019-5779: Piątek
Przewiń do góry