Spotkanie Purimowe

Marzec 2020

W przededniu święta Purim zebraliśmy się przed ekranami komputerów, aby przygotować się do tego radosnego święta.

W tym dniu przypominamy sobie historię Estery i Mordechaja, Żydów żyjących w starożytnej Persji. Nikczemny plan człowieka o imieniu Haman, który zapragnął zniszczyć cały naród żydowski z powodu poczucia osobistej urazy, zostały wywrócone do góry nogami dzięki sprytowi i mądrości Estery. Nasi przodkowie postanowili, aby co roku uczcić pamięć tych wydarzeń poprzez uroczyste biesiadowanie (seudat purim), dwukrotne odczytanie Megilat Ester (mikra megila), wspomaganie biednych (matanot leewjonim) i wysyłanie prezencików przyjaciołom i rodzinie (miszloach manot).

 

 

Każdy z nas postarał się o jakieś przebranie – maskę, perukę czy śmieszny kapelusz, aby wprowadziś atmosferę radości i celebracji.

Naszym gościem był pan Piotr Kowalik, który jest pedagogiem i historykiem, a na codzień pracuje w Muzeum Żydów Polskich POLIN. Pan Piotr przybliżył nam historię opisaną w Megilat Ester i przypomniał, jakie są cztery micwy Purim (wymienione powyżej), a Państwo Ciesielscy pokazali nam, jak wygląda prawdziwy zwój Księgi Estery.

Nie zabrakło także śpiewania! Choć nie jest to łatwe, gdy spotykamy się na internecie, dzięki wysiłkom pana Piotra (gitara i śpiew) oraz pana Chaima (układ taneczny) odśpiewanie “Chag Purim” udało się nam wspaniale.

Pan Chaim pokazał nam purim szpil stworzony przez uczniów z Jego starszej grupy oraz słuchowisko nagrane przez młodszych uczniów. Uraczył nas też cudownymi komputerowymi karykaturami, które wszystkich rozbawiły. Nie łatwo było odkryć, kto się krył za maskami i brodami!

Na koniec Pani Joanna podzieliła się jeszcze krótką dwar torą o naśladowaniu Estery: jej odwagi i mądrości. Bo gdy nie wiemy jak postąpić zapytajmy samych siebie: “Co by zrobiła Estera w takiej sytacji?”

 

 

Dziękujemy wszystkim, którym udało się przybyć.

Purim sameach!

Spotkanie Purimowe
Przewiń do góry