Spotkanie Pesachowe

Kwiecień 2020

Dwa dni przed rozpoczęciem Pesach spotkaliśmy się, aby przygotować się do tego wspaniałego święta. W tym roku pierwsza kolacja sederowa miała miejsce w środę, 8. kwietnia. Niestety, wciąż obowiązują środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19, w związku z czym tegoroczne święta spędziliśmy jedynie w gronie swoich domowników. Tym bardziej miło było się spotkać w większym gronie, aby porozmawiać o święcie wolności.

Nasi nauczyciele kultury żydowskiej oraz państwo Ciesielscy przygotowali program, w którym mogliśmy odnaleźć wiele elementów tradycyjnego sederu, choć w mocno ograniczonej formie. Nie brakowało opowieści, śpiewania, gier, dwar tory, rebusów, a nawet zabaw ruchowych.

Dobrze wiemy, że w Pesach w naszych domach nie powinno być żadnego chomecu (zakwasu). Mieliśmy szansę pobiec do kuchni, aby odszukać ten, który jeszcze mieliśmy, a potem symbolicznie pozbyliśmy się go w wirtualnym ogniu. Pan Chaim przypomniał nam kolejność porządku sederowego – z melodią i pokazywaniem każdego etapu – teraz na pewno już nie zapomnimy!

Na naszych stołach powinien zagościć talerz sederowy, a którym opowiedział nam Pan Sławek. Nie tylko wyjaśnił znaczenie symbolicznych potraw, ale i doradził, jak możemy sami zrobić taki talerz. Dowiedzieliśmy się także o współczesnych symbolicznych dodatkach, które niektórzy umieszczają na swoich talerzach, jak oliwki na znak pokoju lub pomarańczę symbolizującą osoby wykluczone.

“Ma nisztana” to zapewne najbardziej znana piosenka pesachowa i nie mogło jej zabraknąć na naszym spotkaniu. Zaśpiewaliśmy ją wszyscy razem, a poprowadził nas w śpiewaniu najmłodszy (spośród nauczycieli) – pan Sławek. Pesach w tym roku z pewnością będzie się wyróżniał i nie jeden z nas doda kilka pytań do tradycyjnych czterech: “Czym różni się ta noc od wszystkich innych nocy w roku?”

Naszym gościem specjalnym był Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Jesteśmy wdzięczni, że znalazł chwilę czasu, aby w tak napiętym grafiku pełnym przygotowań do Pesach wpaść na spotkanie i powiedzieć parę słów. Rabin Schudrich nie ukrywał, że tegoroczny Pesach nie będzie prosty i będzie nam brakowało obecności innych członków społeczności. Złożył nam gorące życzenia i powiedział krótką dwar torę.

Pani Ania sprawdziła sprawność naszego myślenia i pamięć, przedstawiając nam rebusy do zgadywania. W odpowiedziach kryły się plagi egipskie i nie wszystkie były proste do odgadnięcia!

W naszym wirtualnym sederze nadszedł czas na Magid, czyli opowieść o Wyjściu z Egiptu. Pania Joanna, z pomocą filmu wyprodukowanego przez PJ Library, opowiedziała o tragicznym losie Żydów w Egipcie i Mojżeszu, który razem z Haszem wyprowadził nasz naród z niewoli.


Pesach43.JPG

Nie zabrakło w czasie naszego spotkania macy – przecież to już prawie Pesach! Pan Baruch pokazał nam macę i wypowiedział słowa z Hagady: “ha lachma anja – oto chleb niewoli”, aby następnie przełamać jedną z nich na dwie części, jak to czynimy w czasie sederu.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przybyli i uczestniczyli w naszym spotkaniu.

Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w Jerozolimie – wszyscy, razem i w pełni zdrowia!

Leszana habaa bIruszalajim!

Spotkanie Pesachowe
Przewiń do góry