Rodziny i nauczyciele e-Szkoły na Obozie Letnim Fundacji Laudera

Sierpień 2019

Myślicie, że w czasie wakacji nic związanego z e-Szkołą się nie dzieje? 

Nic bardziej mylnego! 

Każdy, kto odwiedził Obóz Fundacji Laudera w Wiśle mógł spotkać wiele rodzin z naszej e-Szkoły. Uczniowie są zapraszani każdego roku i wielu z tego zaproszenia korzysta. Młodsi brali udział we wszystkich programach przygotowanych dla nich – warsztatach teatralnych i plastycznych, lekcjach hebrajskiego, modlitwach, wycieczkach i programach sportowych. Ich rodzice w tym samym czasie słuchali wykładów dla dorosłych, brali udział w warsztatach kulinarnych lub kreatywnych, a wieczorem spotykali się wszyscy na programie wieczornym.

Niektórzy z wykładowców również są mocno związani z naszą e-Szkołą. Zajęcia z hebrajskiego prowadziła pani Bogna Skoczylas, która w ciągu roku szkolnego uczy hebrajskiego i kultury żydowskiej, a przyjechała do nas aż z Izraela. Najmłodsze dzieciaczki były pod opieką pani Doroty (e-mamy) i pani Aldony (e-mamy), a niektóre warsztaty oraz wykłady dla dorosłych prowadziła pani Miriam Synger (e-mama).  Jeden z programów wieczornych był przygotowany przez naszych nadwornych muzyków – wcześniej już wspomnianą panią Aldonę z synem Kacprem (e-uczniem).

Uczniowie z e-Szkoły, którzy wzięli udział w Obozie to: Noemi, Zosia, Staś, Hania, Janka, Szymek, Sara, Rachela, Kacper, Mieszko, Justyna, Kuba i Julia.

Młodzież z e-Szkoły studiowała święte teksty w jesziwie, dyskutując nad ich znaczeniem i urzeczywistnianiem wielu wartości żydowskich nauczanych w czasie trwania Obozu. Poruszali one takie tematy, jak miłość bliźniego i siebie, zakaz plotkowania i moc mowy, szacunek dla rodziców (z panem Gavrielem Michelashvili, przyszłym e-tatą), szacunek dla zmarłych (z rabinem Szychowskim, e-tatą), wdzięczność za wyświadczone nam dobro, zakaz bierności w obliczu cierpienia innego czy szacunek dla biednych. Zajęcia prowadziła pani Joanna Machel, nauczycielka kultury żydowskiej w e-Szkole. 

Dwóch z naszych najstarszych uczniów – Mieszko i Kacper – pracowało w czasie obozu jako młodsza kadra. Przyjechali jeszcze przed jego rozpoczęciem, aby koszerować kuchnię i pomagać w rozkładaniu niezbędnych sprzętów. Później brali udział w wielu programach, wspierając i pomagając.

Aby urozmaicić zajęcia, młodsza grupa wybrała się na wycieczkę ciuchcią po Wiśle i okolicy, a starsi udali się na wędrówkę po górach, zaczynając na Skrzycznem. 

Nie zapomnieliśmy oczywiście o najważniejszym, co łączy obie instytucje – zarówno e-Szkoła Lauder Polska, jak i Obozy Letnie Fundacji Laudera są pod opieką i czujnym organizacyjnym okiem państwa Doroty i Barucha Ciesielskich! 

 Oprócz zajęć edukacyjnych, młodsi i starsi uczniowie e-Szkoły spędzali ze sobą wiele czasu zacieśniając więzy towarzyskie. Z pewnością wszyscy zapamiętamy cudowne chwile z czasu Szabatu: wspólne modlitwy, zapalanie świec, posiłki i śpiewy, spacery i zajęcia szabatowe, a potem – hawdalę i radosne tańce odprowadzające Królową Szabat.

Po takim Obozie jesteśmy gotowi na nowy Rok Szkolny 5780 w e-Szkole!

Rodziny i nauczyciele e-Szkoły na Obozie Letnim Fundacji Laudera
Przewiń do góry