Rodzinne spotkanie z okazji Tu bi-Szwat

Styczeń 2019

Choć w Polsce zima na całego, my już myślimy o wiośnie!

Spotkaliśmy się w niedzielę, aby wspólnie świętować Tu bi-Szwat, czyli Nowy Rok Drzew. Ten dzień to początek wiosny w Erec Israel – kto tam mieszka wie, że już wkrótce będzie można rozkoszować się widokiem pierwszych kwitnących drzewek migdałowych.

Tradycja uczy nas, że w ciągu roku aż cztery razy możemy obchodzić Nowy Rok. Jest to tak niecodzienne, że w języku polskim nawet nie ma formy liczby mnogiej na to wyrażenie! A oto te dni:

  • Nowy Rok według Tory: w Torze rok liczy się od miesiąca nisan, kiedy Mosze wyprowadził Żydów z Egiptu. Tora nie używa współczesnych nazw miesięcy hebrajskich, jak nisan, tiszri czy adar, ale raczej używa liczebników. Mamy zatem miesiąc pierwszy, drugi, trzeci, itd. Pamiętajcie o tym, gdy będziecie czytać o swięcie w “siódmym” miesiącu – musicie wiedzieć, od kiedy liczyć!

  • Nowy Rok dla Królów: tę datę znamy dobrze, to 1. tiszri, gdy dziś obchodzimy Rosz ha-Szana, czyli Nowy Rok. W tym dniu zmienia się data kalendarza żydowskiego.

  • Nowy Rok dla Drzew: to właśnie 15. szwata, czyli Tu bi-Szwat. Od tego dnia liczono wiek drzewek owocowych, aby było wiadomo czy można jeść ich owoce czy też należy je zanieść do Świątyni.

  • Nowy Rok dla Zwierząt obchodzimy w miesiącu elul. Podobnie, jak Tu bi-Szwat dla drzew, ten dzień służył wyznaczaniu wieku wszystkich nowonarodzonych zwierząt hodowlanych danego roku.

Dziś już rolnicy nie muszą tak dokładnie znać wieku swych drzewek lub zwierząt, gdyż nie ma Świątyni. Ale to nie powód, aby zapomnieć o dniu Tu bi-Szwat! Jest to wspaniała okazja, aby zwrócić uwagę, jak ważne jest środowisko i Natura oraz czego uczy Tora o dbaniu o nie.

W czasie naszego spotkania nasz nauczyciel kultury żydowskiem – pan Chaim Kobyliński – przygotował konkurs oraz kilka słów na temat tego dnia. Poniżej zobaczcie pytania konkursowe. Czy znacie odpowiedzi? Spróbujcie zgadnąć, a potem, na samym dole, sprawdźcie odpowiedzi.

 

 


Pytanie Nr 1

Pytanie Nr 1


Pytanie Nr 2

Pytanie Nr 2


Pytanie Nr 3

Pytanie Nr 3


Pytanie Nr 4

Pytanie Nr 4


Pytanie Nr 5

Pytanie Nr 5


Pytanie Nr 6

Pytanie Nr 6

Nasz gość – rabin Dawid Szychowski, opowiedział nam wiele o tym, czego Tora wymaga od nas w odniesieniu do ochrony środowiska. Rabin zwrócił uwagę, że nasza Planeta to nasz Dom i podobnie, jak my dbać o czystość i świeżą atmosferę w naszym mieszkaniu, tak mamy dbać o czystość i świeże powietrze Planety. Rabin Szychowski przekazał nam wiele ważnych słów i zmotywował, aby bardziej dbać o nasz wspólny Dom – Ziemię.

Tradycją stało się, że z okazji Tu bi-Szwat sadzi się drzewka. Jest to szczególnie popularne w Izraelu. Niektórzy z nasz przynieśli na spotkanie nasionka, aby je zasadzić. Pani Bogna Skoczylas – nasza nauczycielka hebrajskiego i kultury żydowskiej – pokazała, jakie cudaki jej syn zrobił w szkole w Izraelu, gdzie stworkowi z głowy wyrastała… trawa!

 

 

Na koniec, po powiedzeniu odpowiedniego błogosławieństwa, zjedliśmy owoce. Czy pamiętacie odpowiednie brachy?

Jeśli macie zamiar zjeść owoce, które rosną na drzewie, jak jabłka, śliwki, pomarańcze lub wiśnie to mówimy poniższe błogosławieństwo:

Baruch ata Ad-naj, El-hejnu Melech haolam, bore pri ha-ec.

Jeśli natomiast jemy owoce, które rosną z ziemi, jak truskawki, jagody lub – uwaga! – banany, to mówimy:

Baruch ata Ad-naj, El-hejnu Melech haolam, bore pri ha-adama.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniu!

Prawidłowe odpowiedzi:

Pytanie Nr 1: A i B;

Pytanie Nr 2: C;

Pytanie Nr 3: D;

Pytanie Nr 4: A;

Pytanie Nr 5: A;

Pytanie Nr 6: D

Ilu prawidłowych odpowiedzi udało wam się udzielić?

Rodzinne spotkanie z okazji Tu bi-Szwat
Przewiń do góry