Rodzinne spotkanie z okazji Purim

Marzec 2019

Z okazji zbliżającego się święta Purim, zebraliśmy się przed ekranami komputerów i tabletów, aby wspólnie przygotować się do tego radosnego święta.

Wszyscy obecni – uczniowie z rodzinami i nauczyciele – wprowadzili atmosferę Purim zakładając kostiumy, maski lub zabawne peruki i nakrycia głowy. Święto, którego źródła sięgają Megilat Ester (Księgi Estery) nadejdzie za kilka dni i uczniowie dobrze już znają jego historię dzięki lekcjom Kultury Żydowskiej.

4 Micwot Purim

Pani Joanna przypomniała nam, jak wypełnić cztery micwy (przykazania) Purim:

• Należy wysłuchać Megilat Ester (wieczorem i rano),

• Miszloach Manot – wysłać smakołyki do znajomych i rodziny,

• Przygotować seudę – uroczysty posiłek,

• Matanot Leewjonim – przekazać datki dla biednych i potrzebujących.

Aby móc przygotować miszloach manot zgodnie z halachą (prawem żydowskim), przypomnieliśmy sobie kategorie błogosławieństw i podzieliliśmy się pomysłami na idealne prezenty. Pani Joasia podkreśliła, jak istotna jest micwa datków dla biednych, aby i oni mogli świętować Purim.

Czar wspomnień

Pan Chaim wprowadził nas w radosny klimat święta pokazem zdjęć (z odpowiednim podkładem muzycznym) purimowych z poprzednich lat. Mogliśmy na nich odnaleźć samych siebie, jak również naszych dobrych znajomych.

Pieczemy hamantasze!

Główni aktorzy filmu: p. Chaim oraz nasi dyrektorzy – p. Dorota i p. Baruch – przygotowali i upiekli hamantasze w siedzibie Fundacji Laudera w Łodzi.

Kto to jest?!

Na sam koniec okazało się, że p. Chaim przygotował dla nas niespodziankę – gdy p. Joanna mówiła a micwot Purim, On po cichutku pracował, wykorzystując swe magiczno-techniczne talenty, nad… nami! Mogliśmy obejrzeć oraz próbować odnaleźć się w zabawnych portretach, które przeszły “spurimowanie”. Na święto Purim wszystko ma być odwrotnie i do góry nogami, nic nie jest takie, jakie się wydaje i nasze portrety to świetnie pokazały – zobaczcie sami!

Dziękujemy wszystkim, którym udało się dotrzeć na nasze spotkanie. Mamy nadzieję, że wprowadziło nas ono w odpowiedni nastrój świętowania!

Wszystkim naszym uczniom, ich rodzinom, przyjaciołom i znajomym życzymy:

Rodzinne spotkanie z okazji Purim