Rodzinna Chanuka e-Szkoły Laudera w… internecie!

Grudzień 2018

W niedzielę, 9. grudnia, spotkaliśmy się przy swoich komputerach, aby wspólnie zapalalić ostatnią świeczkę chanukową. Dodatkowo, dzień ten był również Rosz Chodzesz, czyli początkiem miesiąca – tewet.

Chanuka to bardzo radosne święto – przez osiem dni mamy micwę (przykazanie) zapalania świeczek – każdego dnia o jedną więcej. Ósmego dnia zapalamy wszystkie osiem (oraz pomocnika) lampek na naszych chanukowych świecznikach. W ten sposób upamiętniamy wielke cuda, jakich Haszem dokonał dla naszych Przodków w dawnych czasach. Pamiętamy szczególnie o wydarzeniach z czasów panowania Greków na terenach Erec Israel. Żydzi zbuntowali się wobec praw ograniczających ich wolność religijną, walcząć zarówno o niepodległość swego kraju, jak i pełne prawo do przestrzegania tradycji judaizmu. Partyzanci pod wodzą Jehudy Machabeusza nie tylko odbili Świątynię w Jerozolimie, ale doprowadzili do odzyskania niepodległości Judy.

Gdy próbowano odnowić kult świątynny i zadbać, aby święte światło zawsze paliło się w Menorze, okazało się, że ostał się tylko jeden mały dzbanuszek z nietkniętą pieczęcią Arcykapłana. Lecz stał się cud: oliwa, której powinno było starczyć zaledwie na jeden dzień, paliła się aż przez osiem dni – do momentu, gdy udało się wyprodukować nowy zapas czystej oliwy.


chanuka w e-szkole laudera


chanuka e-szkoła Laudera w Polsce

Rodziny e-Szkoły mieszkają w bardzo różnych miejscach, ale dzięki współczesnej technologii możemy się spotkać w eterze. Nasze ciała były w wielu rejonach i krajach: na Dolnym i Górnym Śląsku, w Niemczech, Izraelu, Łodzi i Zamościu, w Małopolsce i na Mazowszu… ale nasze dusze były razem.

Na naszym spotkaniu obecni byli goście specjalni: Rabin Icchak i Rabecyn Marta Rappaportowie z Izraela. Rabin wprowadził nas w tradycję i historię święta Chanuki i przedstawił trzy możliwe kształty świątynnej menory. Wyjaśnił On również w jaki sposób zapala się świeczki chanukowe i poprowadził nas w mówieniu błogosławieństs i śpiewaniu ha-Nerot Halalu oraz Maoz Cur.

Rabecyn również zainspirowała nas do większego zaangażowania w życie naszych społeczności oraz w kreatywnym znajdowaniu sposobów na świętowanie.


chanuka e-szkołą Laudera w Polsce


e-szkoła laudera w polsce chanuka online


zapalanie chanukiji e-szkoła Laudera internetowa szkoła


chanuka w internetowej szkole żydowskiej e-szkoła laudera


internetowa szkołą żydowska e-szkoła laudera

Chaim Kobyliński, który na co dzień uczy Kultury Żydowskiej w naszej szkole, opowiedział cudowną (i zabawną) historię chanukową z przedwojennej Warszawy, a także wyjaśnił tło historyczne Powstania Machabeuszy.

Mogliśmy zapalić nasze chanukije, które rozbłysły zarówno przed, jak i na ekranie.

Zobaczcie tylko jak płonęły!


chanuka e-szkoła laudera w Polsce


e-szkoła laudera w polsce chanukowe spotkanie


chanuka e-szkoła laudera

 

data-animation-override>
Niech światła tych chanukowych świec rozświetlą mroki naszych dni i wypełnią nasze serca radością i nadzieją!

Rodzinna Chanuka e-Szkoły Laudera w… internecie!
Przewiń do góry