Paraszat Toldot


TOLDOT.png

Parasza: Toldot/Rdz 25, 19 – 28, 9

Haftara: Malachi 1, 1 – 2, 7

Dwadzieścia lat Icchak i Riwka czekali na potomstwo. W końcu ich modlitwy zostają wysłuchane i Riwka zachodzi w ciążę. Jednak od początku Riwka bardzo się martwiła, gdyż czuła, że dzieci walczą ze sobą w jej łonie. Bóg mówi jej, że w jej łonie są dwa narody, a młodszy zwycięży nad starszym”.

Gdy nadszedł moment porodu pierwszy wyłonił się chłopiec o gęstym rudym owłosieniu, któremu nadano imię Esaw. Zaraz za nim narodził się Jaakow, który trzymał brata za piętę.

Esaw wyrósł, by być myśliwym, chętnie przebywał na otwartych terenach. Natomiast jego brat, Jaakow, człowiek prostolinijny, wolał przebywać w namiotach nauki.

Icchak faworyzwał Esawa, natomiast Riwka kochała Jaakowa.

Pewnego dnia, gdy Esaw wrócił zmęczony i głodny z nieudanego polowania, sprzedał on Jaakowowi swe prawo pierworództwa za miskę czerwonej soczewicy.

Gdy Icchak przebywał w Gerar wraz z Riwką, przedstawia ją jako swoją siostrę, obawiając się, że ktoś pożądający jej piękna, mógłby go zamordować. Gdy Awimelech odkrywa, iż jest to fałsz nakazuje swoim ludziom, aby pozostawić parę w spokoju pod karą śmierci.

Icchak uprawia ziemię z błogosławieństwem Haszem staje się zamożnym człowiekiem. Ponownie odkrywa studnie wykopane przez jego ojca, Awrahama. Dodatkowo, wykopuje on dwie nowe studnie, co do których są spory z Filistynami. Lecz z trzeciej studni korzysta się już w spokoju.

Pewnego dnia Icchakowi ukazuje się Haszem, który zapewnia go o Swojej opiece i przypomina o obietnicy złożonej Awrahamowi o tym, że uczyni z niego wielki naród.

Esaw bierze sobie za żony dwie kobiety Chityckie.

Gdy Icchak był już w mocno posuniętym wieku, ślepy ze starości, wyraża chęć pobłogosławienia swojego pierworodnego syna zanim umrze. Wysyła on Esawa, aby przygotował mu jego ulubione potrawy. Gdy ten wyrusza na polowanie, Riwka ubiera Jaakowa w ubranie Esawa i przykrywa jego ramiona skórami koźlęcia, aby przypominały ramiona Esawa. Przygotowuje ona podobną potrawę i wysyła z nią Jaakowa do Icchaka.

Icchak błogosławi Jaakowa urodzajem ziemi, a także władzą nad bratem Esawem. Gdy ten wraca z polowania i odkrywa oszustwo, jedyne czym ojciec może go pobłogosławić to przepowiednia, że Esaw będzie żył z miecza, a gdy jego młodszy brat osłabnie, będzie w stanie nad nim zapanować.

Jaakow opuszcza rodzinny dom i udaje się na północ, do Charanu, aby uciec przed gniewem Esawa. Riwka nakazuje mu znaleźć sobie żonę w rodzinie jej brata Lawana. Icchak ponownie błogosławi Jaakowa przed wyprawą, zakazując mu poślubiać kobiety z Kenaanu.

Gdy Esaw usłyszał, że kobiety kenaanejskie sprawiają przykrość ojcu, za trzecią żonę bierze Machalat – córkę Iszmaela.

Paraszat Toldot
Przewiń do góry