Paraszat Tazria


TAZRIA.png

Parasza: Tazria – Wajikra/Kpł 12, 1 – 13, 59

Haftara: Malachim Bet/2Krl 4, 42 – 5, 19.

W parszy Tazria nadal uczymy się zasad i praw związanych z tuma we-tahara, czyli czystością i nieczystością rytualną (duchową).

Kobieta, która urodziła dziecko ma przejść proces oczyszczenia, na który składa się pójście do mykwy (łaźni rytualnej) oraz przyniesienie ofiary do Świątyni. Jeżeli urodziła ona chłopca, była ona nieczysta przez siedem dni, a następnie przebywała w stanie oczyszczania przez 33 dni. Natomiast, jeśli urodziła ona dziewczynkę, przez dwa tygodnie była nieczysta, a w okresie oczyszczania przebywała przez 66 dni.

Tora ponownie omawia kwestie choroby caarat, która może dotknąć także ubrania. Jeżeli ktoś zauważył, że na jego skórze pojawiły się białe lub różowawe plamki, wysypka czy ognisko chorobowe należało wezwać kohena (kapłana).

Do jego zadania należało ocenić – na podstawie szeregu znaków, jak zmiana wielkości po siedmiu dniach kwarantanny, czy dany człowiek jest tame (nieczysty) czy tahor (czysty).

Tora przekazuje bardzo szczegółowe wskazówki dla kapłanów mających oceniać caarat – także w przypadkach, gdy pojawi się on na głowie czy brodzie.

W przypadkach, gdy ciemnoczerwone lub zielone plamy pojawiły się na ubraniach z wełny i lnu lub ze skóry zwierzęcia, należało pokazać je kapłanowi, aby osądził czy było on czyste, czy nieczyste.

Osoba, którą dotknie caarat musi zamieszkać sama poza obozem (miastem), aż zostanie uzdrowiona. W przypadku ubrania, fragment odzieży, który jest dotknięty caarat musi zostać usunięty. Jeżeli pomimo tego caarat wróci – należy całe ubranie spalić.

Paraszat Tazria
Przewiń do góry