
Parasza: Tazria – Wajikra/Kpł 14, 1 – 15, 33
Haftara: Malachim Bet/2Krl 7, 3 – 20.
Mecora to osoba, która została dotknięta chorobą caarat. W poprzedniej parszy, tazria, Tora opisuje jakie są oznaki tej przypadłości, natomiast w parszy mecora przekazuje zasady związane z procesem oczyszczania rytualnego takiej osoby.
Kapłan (kohen), poprzez spacjalną procedurę rytualną, dokonuje oczyszczenia. Wykorzystuje do tego dwa ptaki (jeden jest złożony w ofierze, drugi wypuszczony wolno), wodę źródlaną i naczynie gliniane, kawałek drewna cedrowego, szkarłatną nić i wiązankę ezowu (hizopu).
Po rytuale osoba ta miała następnie uprać wszystkie swoje rzeczy, ogolić włosy, wykąpać się i wtedy być oczyszczoną. Na ósmy dzień po procedurze oczyszczania, należało przynieść odpowiednią ofiarę.
Nie tylko ludzie i ubrania mogą być dotknięte caarat, lecz także budynki. W takim przypadku pojawiają się na nim ciemnoczerwone lub zielone wybroczyny. W procesie, który może trwać nawet dziewiętnaście dni, kohen ocenia czy dom może być oczyszczony czy też musi zostać zniszczony.
Stan nieczystości rytualnej dotyczy także mężczyzn, którzy doświadczyli chorobowych wypływów z genitaliów lub wypływu nasienia, a także kobiet w czasie menstruacji i innych krwawień. W takich przypadkach niezbędne jest oczyszczenie poprzez zanurzenie w mykwie (łaźni rytualnej).