Paraszat Chajej Sara


CHAJEJ SARA.png

Parasza: Chajej Sara/Rdz 23, 1 – 25, 18  

Haftara: 1Krl/Melachim Alef 1, 1 – 31.

Pramatka Sara umiera w wieku 127 lat i zostaje pochowane w Grocie Machpela, którą Awraham zakupił od Efrona Chityty za bardzo wysoką cenę.

Gdy upłynął okres żałoby, Awraham wysyła swojego zaufanego sługę Eliezera do Charanu, aby znalazł tam żonę dla Icchaka. Eliezer obiecał swemu panu, że nie wybierze na żonę żadnej z kobiet Kenaanu.

Gdy dociera on do studni w rejonie Charanu prosi Boga o znak: gdy przyjdą kobiety nabierać wodę poprosi o nieco wody. Kobieta, która oprócz wody dla niego zaproponuje także napojenie jego wielbłądów będzie wybranką dla syna jego pana Awrahama.

Przy studni wkrótce pojawia się Riwka, córka Betuela i robi dokładnie to, o co prosił Eliezer. Riwka zaprasza go do swego rodzinnego domu, gdzie Eliezer dokładnie opowiada, w jakim celu tu przybył i co mu się przytrafiło. Dodatkowo, przekazuje on prezenty dla Riwki – bransolety i kolczyki oraz dla jej matki i reszty rodziny.

Riwka zgadza się, aby od razu wyruszyć do ziemi Kenaan, by poślubić Icchaka. Po raz pierwszy widzi go, gdy ten wyszedł na pole modlić się. Icchak poślubia Riwkę, kocha ją i jest pocieszony po śmierci matki, Sary.

Awraham poślubia kobietę o imieniu Ketura i zostaje ojcem kolejnych sześciu synów, lecz to Icchak jest wyznaczony jako jedyny spadkobierca. Praojciec Awraham umiera w wieku 175 lat i zostaje pochowany u boku Sary, w Grocie Machpela przez dwóch najstarszych synów – Iszmaela i Icchaka.

 

Paraszat Chajej Sara
Przewiń do góry