Haftarat Sziwa de-Nechemata: Kumi Ori

 


sziwa denechemata.png

 

Iszajahu | Iz 60, 1 – 22

Przed nami szósta z siedmiu haftarot pocieszenia, które czytamy między Tisza Be-Aw a Rosz ha-Szana. Ich słowa mają ukoić naród po tragedii zburzenia Świątyni.

Po parszy Ki tawo czytamy fragment proroctw Iszajahu (Izajasza), które zaczynają się od słów kumi ori – “Wstań, zajaśniej!”

Prorok, używając metafory światła i ciemności, pociesza naród w żałobie. Obiecuje, że Haszem zgromadzi wszystkich wygnanych Żydów, a na powracających wygnańców będą czekać wielbłądy objuczone złotem i pięknymi pachnidłami. Mury zburzonej Jerozolimy zostaną odbudowane przez królów obcych narodów, władcy przybędą, aby służyć narodowi Izraela.

Obietnica przyszłości dotyczy nie tylko odbudowania Jerozolimy i powrotu do Ziemi Israela, ale także do zakończenia okresu przemocy i wojen:

>
Nie będzie nadal słychać o grabieży w kraju twoim,
o klęsce i ruinie w granicach twoich,
i ogłosisz zbawienie w murach twoich,
a w bramach twoich chwałę.

לֹא־יִשָּׁמַ֨ע ע֤וֹד חָמָס֙ בְּאַרְצֵ֔ךְ שֹׁ֥ד וָשֶׁ֖בֶר בִּגְבוּלָ֑יִךְ
וְקָרָ֤את יְשׁוּעָה֙ חוֹמֹתַ֔יִךְ וּשְׁעָרַ֖יִךְ תְּהִלָּֽה

Bogactwa, która napłyną do Ziemi Izraela wraz z powracającymi wygnańcami, odbudują zniszczoną Świątynię, aby Haszem miał godne Jego Imienia miejsce. Jerozolima stanie się celem pielgrzymek i będzie nazywana “Grodem Haszem” oraz “Cijonem Świętego Izraela”. Prorok przypomina, że choć miasto zostało zniszczone w chwili gniewu boskiego, to jednak Jego miłosierdzie doprowadzi do pełnego jego odbudowania.

Jerozolima stanie się bogatym i pięknym miastem, którego nadzorcą będzie pokój (szalom), a starostami sprawiedliwość (cedaka).

Izajasz obiecuje, że gdy nadejdą te czasy, Jerozolima nie będzie potrzebowała światła słonecznego, gdyż to światłość Haszem będzie nad nią jaśniała. Skończą się czasy żałoby i smutku, a jej mieszkańcami będą sami cadikim (sprawiedliwi), którzy na zawsze posiądą tę ziemię. Z niewielu osób wyrośnie wielki naród, ze słabego – potężny, tak obiecuje Haszem.

 

Haftarat Sziwa de-Nechemata: Kumi Ori
Przewiń do góry