Haftarat Szemini

Szmuel Bet | 2Sam 6, 1 – 7, 17

Przez wiele lat święta Arka Przymierza była przechowywana w domu Awinadawa. Świątynia w Szilo została zniszczona, a nowa jeszcze nie powstała. Król Dawid, który właśnie został oficjalnie ukoronowany, postanowił przenieść Arkę do nowej stolicy w Jerozolimie.

Arka została umieszczona na wozie, a jej podróży towarzyszyło wielu tańczących, grających na instrumentach i śpiewających ludzi. Niestety, gdy procesja mijała Goren Nachon, wół ciągnący wóz potknął się, a Uza – syn Awinadawa, ruszył i chwycił Arkę, aby ją podtrzymać. W tym samym momencie, w którym dotknął Arki, zginął.

Dawid pogrążył się w żalu i lęku przed Arką Boga i na trzy miesiące umieścił Arkę w domu Owed-Edoma.

Gdy do króla Dawida dotarła wieść, że Bóg pobłogosławił Owed-Edoma i wszystko, co do niego należało ze względu na Arkę, poszedł, aby dokończyć przenoszenie jej do stolicy.

>
וְדָוִד וְכָל־בֵּית יִשְׂרָאֵל מַעֲלִים אֶת־אֲרוֹן ה’
בִּתְרוּעָה וּבְקוֹל שׁוֹפָר׃
A Dawid i cały dom Israela sprowadził arkę Wiekuistego
przy okrzykach i odgłosach trąb.

Arka została wwieziona do Miasta Dawida pośród radosnych śpiewów i tańców. Sam król Dawid tańczył i wirował przed Haszem, gdy wnoszono arkę do miasta. Gdy ustawiono już Arkę w specjalnie dla niej postawionym namiocie, Dawid złożył ofiary dla Haszem, a później obdarował zgromadzonych Izraelitów smakołykami.

Zachowanie Dawida wywołało oburzenie jego żony Michal, która uważała, że sposób, w jaki tańczył, nie był godny jego pozycji. On jednak odparł, że tańczył dla Haszem i przed Jego obliczem nie dba o to, jak wygląda.

Bóg błogosławił Dawidowi i jego królestwo cieszyło się spokojem. Król wyraził ubolewanie, że gdy on przebywa w budynku z cedrów, Arka Haszem ma jedynie namiot. Podzielił się tym z prorokiem Natanem, który zachęcił go do działania. Lecz w nocy prorok otrzymał wizję od Haszem, w której zapewnił, że nie wini Dawida za brak Świątyni potwierdzają także jego wybór na przywódcę Israela:

>
אֲנִי לְקַחְתִּיךָ מִן־הַנָּוֶה מֵאַחַר הַצֹּאן
לִהְיוֹת נָגִיד עַל־עַמִּי עַל־יִשְׂרָאֵל׃
Jam cię wziął z wygonu z po za stad,
abyś był księciem nad ludem Moim, nad Israelem.

Bóg zapewnił, że Jego opieka będzie trwała, a Żydzi będą się cieszyć swoją ziemią:

>
וְשַׂמְתִּי מָקוֹם לְעַמִּי לְיִשְׂרָאֵל
וּנְטַעְתִּיו וְשָׁכַן תַּחְתָּיו וְלֹא יִרְגַּז עוֹד
וְלֹא־יֹסִיפוּ בְנֵי־עַוְלָה לְעַנּוֹתוֹ כַּאֲשֶׁר בָּרִאשׁוֹנָה׃
”Ustanowiłem też miejsce ludowi Mojemu, Israelowi,
i osadziłem go tak aby zamieszkał na miejscu swojem, aby nie był niepokojony nadal,
i aby go więcej synowie bezprawia nie gnębili jak przedtem.

Ale to nie Dawid zbuduje dom dla Arki, lecz jego syn. Haszem obiecał, że będzie wspierał jego następcę i nie odbierze władania od niego, jak to zrobił w przypadku Szaula.

Haftarat Szemini
Przewiń do góry