Haftarat Chanuka

 


haftarat chanuka.png

 

Zecharia | Zach 2, 14 – 4, 7

Haftara odczytywana w Szabat w czasie święta Chanuki

Choć parszą tego tygodnia jest Mikec, haftara, którą się odczytuje w tym dniu związana jest z krótkim specjalnym czytaniem na święto Chanuka z księgi Bemidbar.

Prorok Zacharia nauczał zaraz po powrocie z Wygnania Babilońskiego. Przekonywał on wygnany lud o wiecznej opiece Haszem nad nimi i zbliżającym się sądzie na krzywdzących ich narodach. Haszem zapewnił, że ktokolwiek źle traktuje Israela, to jakby samego Boga krzywdził.

W swoim proroctwie Zacharia zwraca się szczególnie do przywódców tego pokolenia: arcykapłana Jehoszuy oraz Zerubawela.

Najpierw przedstawia on wspaniałą wizję, w której widział kapłana Jehoszuę w brudnych szatach (symbolizujące grzechy) stojącego przed aniołem oraz oskarżającym go Satanem. I oto anioł nakazał, aby zdjęto je z niego, a następnie ubrano we wspaniałą, nową szatę, a na głowę założono uroczyście turban kapłański. Satan został skarcony, że ośmiela się oskarżać Jehoszuę, który przeszedł przez trudy wygnania (porównany do polana wyrwanego z pożogi).

Anioł przekazuje kapłanowi, że jeżeli tylko wytrwa w kroczeniu ścieżką Tory, to poprzez niego Haszem wypełni wspaniałą obietnicę – odbudowę Świątyni, w której zostanie arcykapłanem, by strzec jej dziedzińców.

Bóg obiecuje, iż nastanie pokój, a ludzie będą mogli się rozkoszować cieniem winorośli i drzew figowych – wypełniając tym samym wcześniejsze proroctwo proroka Michy.

W kolejnej wizji, anioł ukazuje Zecharii wspaniały świecznik ze złota o siedmiu ramionach. Po obu stronach menory prorok zobaczył dwie gałęzie oliwne. Gdy poprosił on anioła o wyjaśnienie, ten powiedział:

>
לֹ֤א בְחַ֙יִל֙ וְלֹ֣א בְכֹ֔חַ כִּ֣י אִם־בְּרוּחִ֔י אָמַ֖ר ה’ צְבָאֽוֹת
Oto słowo Haszem do Zerubawela, mówiące:
’Nie orężem, nie siłą, lecz Moim duchem’
– powiedział Haszem Zastępów.

Haftarat Chanuka
Przewiń do góry